Zameldowanie na pobyt stały (dla cudzoziemców, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego UE albo EFTA oraz nie będący członkami rodziny wymienionego cudzoziemca)
2. Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport);
3. Właściciel lub osoba posiadająca tytuł własności do mieszkania, w którym chce się zameldować musi dostarczyć dokument potwierdzający prawo własności, może to być:
- umowa cywilnoprawna (np. umowa najmu);
- odpis księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej;
- decyzję administracyjną;
- orzeczenie sądu.
4. Osoba, która nie jest właścicielem i nie posiada innego tytułu prawnego do lokalu, w którym chce się zameldować przedstawia:
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu właściciela lub innego podmiotu;
- formularz zgłoszenia pobytu stałego lub formularz zgłoszenia pobytu czasowego;
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Na formularzu zgłoszenia pobytu musi widnieć podpis właściciela lub podmiotu, który posiada tytuł prawny do lokalu.
5. Cudzoziemiec, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE lub EFTA oraz nie jest członkiem rodziny wymienionego cudzoziemca, przedstawia:
- kartę pobyty wydaną w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej albo nadaniem statusu uchodźcy w Polsce.
- zgodę na pobyt tolerowany;
- zezwolenie na pobyt stały;
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w RP, udzieleniu w RP ochrony uzupełniającej, zgody za względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.
Zameldowania można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnictwa można udzielić wyłącznie na piśmie. Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17 zł.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego.